5 důvodů, proč nedělat EFT povrchně, aneb Proč se vám v dané chvíli vyplavuje právě tento pocit?


            Návody na základní EFT postup, tzv. “kolečko Klepání“, je internet přeplněn, a to jak na česky, tak na cizojazyčně psaných stránkách. Nic proti tomu – je to základ, jímž musí začít každý. Co mě však nepřestává udivovat je fakt, že tam s EFT většina osvětově se tvářících webů končí.

Jelikož jsem se sama v životně složitých okamžicích dostala k originálu EFT, který na svých stránkách emofree.com zdarma zveřejnil autor této – bez přehánění úžasné – metody (a také ho celý přeložila do češtiny), zaráží mně, proč tolik EFT následovatelů očividně ignoruje jeho hlavní poselství: kopat ke kořenům a pak skutečné příčiny dnešních potíží odstraňovat EFT Technikou Vyprávění Příběhu.

Výhody takové „hloubkové EFT práce“ jsou několikeré:

a) Trvanlivost takto dosažených výsledků.

I emocionální problém, který má kořeny nejčastěji v dětství a útlém mládí, dokáže časem rozbujet a omezovat nás takřka ve všech oblastech života.

Pocit viny z dětství, kdy za nás třeba sourozenec nespravedlivě slíznul trest za rozbitý hrnek (ano, i když si stokrát řeknete, že vy jste zas trpěli jinak, výčitky přetrvávají, a tvrdit sám sobě, že jste skvělý, a přitom mít permanentního vnitřního kritika, který neúnavně připomíná, že zas tak skvělý nebudete, když jste nechal nespravedlivě trpět nevinného), tak může snížit naše prožívání vlastní hodnoty, kterou pak nedovedeme obhájit v profesním, partnerském ani například finančním životě. (Vykazuje-li alternativní léčba- a metoda EFT k ní nepochybně patří – nějaké odlišnosti od léčby alopatické, pak je to právě snaha vyřešit příčinu problémů. Z toho hlediska se „symptomatické“ Klepání jeví jako protimluv.)

Můžete pak donekonečna zkoušet použít EFT Klepání na to, že se v práci dřete za druhé, a nemáte např. odvahu říci si o zvýšení platu, v partnerství si říkat, proč se jen neustále necháváte protistranou ponižovat (časem vám s používáním EFT svitne, že ponižovat se ve skutečnosti může vždy jedině každý sám) a nedokážete sebrat odvahu zdravě prosadit svoje práva, a divíte se, proč vyděláváte méně než kolegové se stejným vzděláním ve vašem okolí. Za tím vším může stát pár příhod, které ve vás v dětství zasely například pocit viny (snížená sebeúcta a vnímání vlastní hodnoty je klíčem prakticky ke všem životním neúspěchům, a spouští ho vícero typů raných zážitků, ale o tom zase někdy příště).

Už chápete, proč je daleko smysluplnější aplikovat EFT na příčiny, než pořád dokolečka nahánět jejich důsledky?

Pokud se podržím zažité metafory, pak Klepat na aktuální symptomy je jako zatrhávat plevel na záhonku. Je to určitě rychlé, výsledky jsou k dispozici nepřekonatelně rychle, ale…stačí malý deštík nebo i jen dva tři dny čekání, a plevel z kořenů, které jsme ponechali v zemi, až na výjimky znovu obráží. Často se dokonce rozdvojuje a boj s ním pak připomíná boj s mnohahlavou saní.

b) Snazší odhalení souvislostí.

Každý problém, kterému dokážeme dát obecnou nálepku („Jsem nesmělý“, „Neumím se nikdy prosadit v kolektivu“, „Bojím se řídit“, „S penězi to neumím, jsem špatný hospodář“, „Neumím vařit“..), je z hlediska EFT tzv. Deskou Stolu. Tu vždy podpírají konkrétní zkušenosti, Události, z nichž jsme tento závěr vyvodili, a díky nimž už pak na svět nahlížíme změněnou optikou.Existují dokonce Stoly vyrůstající z větších, rozuměj straších, Desek Stolů, a cílem EFT práce je takové vazby odhalit, odstranit nejzákladnější příčinu problémů, a zamezit tak tomu, aby po zdánlivém vyřešení jednoho problému nevyrašily potíže jinde, aniž by nás možná vůbec napadlo hledat v tomto procesu nějakou souvislost.

c) Dále při práci Technikou Vyprávění Příběhu v každém bodě práce víme, „kde jsme“. Existují tři důvody, proč o to usilovat:

  1. Nepracovat na souvisejících událostech metodicky, od nejstarší a nejsilnější vzpomínky k té nejčerstvější, nutně znamená nechat kus práce na stole, nedodělaný, a číhající, aby nás svými důsledky v budoucnu opět nečekaně srazil do kolen. Jedině tím, že roztřídíme a posoudíme tyto „Nohy Stolu“ můžeme zacílit na nejnosnější z nich, a pak nechat zapracovat efekt zobecnění, který zneutralizuje i ty ostatní často sám a bez našeho přičinění. Právě tím trvale a důkladně zboříme celý Stůl – náš problém („neumím..“, „vždycky…“,“jsem…“…).
  2. Při práci na jakékoliv Konkrétní Události se daleko snáze vyplavují jiné, leckdy právě ty nejnosnější Události, které mají s aktuálním problémem společného jmenovatele.
  3. Dodržení zásad prevence a minimalizace emocionální bolesti: Při zpracovávání problému tak, že pouze symptomaticky odstraňujeme ty Aspekty, které nám aktuálně dělají potíže, můžeme odloupnout svrchní vrstvičku, která je sice nepříjemná, ale v podstatě jakžtakž zvladatelná, ale současně NEVĚDOMKY A NECHTĚNĚ odkrýt vrstvu, jejíž intenzita je omračující, a na kterou, pokud nemáme předem propojené nitky souvislostí, odkud se současný pocit vůbec vzal, nejsme připravení. (K zásadám minimalizace emocionálního utrpení v rámci EFT patří jinak především Srážení Hran, ale to si vysvětlíme v některém dalším článku..).

Tím nerozumně zvyšujeme riziko abreakcí a s nimi související zdravotní (i fyzická!!) rizika. (Klepání dokáže ovlivňovat funkce hladkého svalstva, tedy toho, které není ovlivnitelné vaší vůlí, zato reguluje například stav cév, tonus celého zažívacího traktu, atd. Každý si jistě dovede představit, co to v důsledku může znamenat, když se tyto systémy neopatrně rozbouří..!).

Nepodceňujte tento bod (pravidla pro minimalizaci emocionální bolesti), ani když se ve vaší historii nenacházejí žádná extra dramatická traumata jako je bití, znásilňování nebo těžké nehody. Ze své vlastní zkušenosti vím, že dusivě intenzivní může být i zcela běžná zkušenost, zejména pokud jde o tzv. „core issue“, lidově přeloženo, „jádro pudla“, tedy problém, který je jakýmsi leitmotivem, který se prolíná celým vaším životem a vstupuje do všech sfér vašeho konkrétního života. U mě osobně byl například tento leitmotiv vyjádřen „moudrem“: „Stejně se všechno nakonec pokazí“. Intenzitu, která se na mě při práci na něm vyvalila, nepřeju ani nejhoršímu nepříteli. Dantovo peklo.

c) Snazší hledání Aspektů v průběhu celé práce.

Je daleko náročnější se při symptomatickém Klepání zorientovat, a u každého jednotlivého Aspektu tak začínáme v podstatě od nuly. O kolik výhodnější je pracovat na konkrétním zážitku, u něhož víme nejen, CO nám vadilo, ale také můžeme mnohem snáze vytušit, PROČ nám to vadilo. O „daru“ samovolného přepínání Aspektů ani nemluvě. Když se vám podaří zachytit tuhle stříbrnou šňůru, jedete po ní prakticky bezpracně a aniž byste vnímali čas, udloubnete ze své zásobárny emocionálního balastu pořádný kusanec!!

d) Nižší pravděpodobnost, že něco přehlédnete, nedoděláte:

V případě, kdy například z časových důvodů nebo kvůli celkové únavě (EFT sezení uvolňuje dlouho zadržované blokády a často v reakci na něj dochází k nástupu silné ospalosti, kdy se člověk ani při nejlepší vůli nedokáže už pro daný okamžik soustředit) nelze práci dokončit najednou, nemáme se vlastně u náhodného Klepání na aktuální symptomy kam vracet. V podstatě se ocitáme v situaci, kterou lze přirovnat ke snaze nakreslit plánek neznámé jeskyně, ale přitom si na očích nechat uvázaný šátek, a ještě si neoznačit, kde jsem začal a co jsem vlastně právě do budoucí mapy zakreslil. Takový postup by jistě každý soudný jedinec zavrhl.

Pokud oproti tomu pracujete Technikou Vyprávění Příběhu, dokážete si lehce poznamenat, v jakém bodě jste skončili, a kde máte v bodoucnu zase navázat! Kdyby pro nic jiného, už pro tento důvod budete Techniku Vyprávění Příběhu milovat!

Pokud postup Techniky Vyprávění Příběhu ještě neznáte, můžete si o něj napsat na dotazy@naucteseeft.cz

Jak vyplývá z výše uvedených odstavců, až díky systematickému uplatňování Techniky Vyprávění Příběhu můžeme vnést do změti svých emocionálních blokád určité světlo a jasnost. Právě na tom staví i Garym Craigem doporučovaná metoda Procesu Osobního Míru, která dokáže doslova změnit celkové ladění a prožívání světa, které jako jedinec máte.

 

Oproti líbivým minutovým zázrakům, které k EFT přivedly většinu zájemců, je Technika Vyprávění Příběhu nesrovnatelně pracnější. Je však také důslednější a pro ty z vás, kteří milují záhady, kvízy a detektivní zápletky, slibuje vzrušující jízdu vlastním nitrem a odhalení mnohdy tak překvapivá, že romány Agathy Christie budou proti nim uspávanka pro děti.

 

V neposlední řadě se promění vaše chápání světa kolem, popudů ostatních lidí i sebe sama, což vám dodá pocit daleko větší kontroly nad svým životem jako takovým. O tom, zda vás určitá věc „rozhodí“ nebo ne, budete napříště rozhodovat sami, a na pátrání po příčinách konkrétních potíží se začnete těšit jako moje maminka na nový sešit sudoku.

Podařilo se vám osobně touto Technikou zdolat nějakou nepříjemnou životní zátěž?

Pokud ano, budu ráda, když se se mnou podělíte, buď formou Komentáře pod příspěvkem, nebo přímo (a diskrétně) na mail dotazy@naucteseeft.cz.

Těším se na Vaše zkušenosti,

Vaše Magda

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *